Kolonoskopija

Kolonoskopija-endoskopinis storosios žarnos tyrimas panaudojant lankstų endoskopą-kolonoskopą. Tai vienas dažnai atįliekamų tyrimų, turinčių didelį diagnostinį tikslumą. Šio tyrimu matomi ne tik pokyčiai, bet ir galima atlikti gydomuosius veiksmus, kurie anksčiau būdavo atliekami chirurginiu būdu bei paimti medžiagą ( biopsiją) ištyrimui.

Kada reikia atlikti kolonoskopiją

Atlikus slapto kraujo testą ir jam esant teigiamam.
Neaiškios kilmės pilvo skausmų priežasčiai išaiškinti.
Kraujuojant iš žarnyno.
Pasikeitus tuštinimosi dažniui ( pūtimas, pastovus viduriavimas, vidurių užkietėjimas).
Galimi uždegiminiai pokyčiai storojoje žarnoje.
Profilaktiškai,turint giminėje storosios žarnos piktybinių susirgimų anamnezę.
Storosios žarnos pokyčiams įvertinti po anksčiau buvusių auglių šalinimo.

Mūsų klinikoje visi storosios žarnos endosokpiniai tyrimai atlikemi tik Bendrosios sedacijos sąlygomis (ligoniui miegant), dalyvaujant gydytojui anesteziologui – reanimatologui.

Paruošimas tyrimui

Šį tyrimą galime atlikti bet kurią iš anksto sutartą dieną. Pasiruošimas tyrimui turi kelis etapus, nes labai svarbu, kad žarnynas būtų absoliučiai švarus.

Dvi dienos prieš tyrimą leidžiama vartoti skysčius: paprastą ar lengvai gazuotą vandenį, arbatą- kavą be pieno ar grietinėlės, nespalvotus nealkoholiniai gėrimus, nespalvotas obuolių sultis (be cukraus). Maistą: baltus ryžius, bulves (minimaliai), kiaušinius, aliejus (alyvų,soju), natūralų paukštienos buljoną(be daržovių), virtą vištieną, kalakutieną be spalvotų prieskonių: (mairūno,baziliko ir t.t.).

Neleidžiama:  Skysčių: pieno produktų, spalvotų sulčių, spalvotų nealkoholinių gėrimų, pvz.: kolos, daržovių sulčių, buljono iš kubelių, kavos/arbatos su pienu/grietinėle. Maisto: vaisių,daržovių, kruopų, košių, greito ruošimo sriubų, raudonos mėsos, ankštinių daržovių produktų, riešutų, bet kokių padažų.

Tyrimo išvakarėse nespalvoti skyčiai neribojami, tačiaun nevalgoma (net ir pusryčių),

Žarnyno paruošimui vartoti preparatą Eziclen (geriamasis tirpalas 176ml N2 ir taurelė N1) Vaistas suvartojamas per du kartus: dieną prieš procedūrą vakare ir procedūros dieną ryte.

Dieną prieš procedūrą:

Anksti vakare (t. y. ne vėliau kaip 18.00 val.) suvartokite pirmojo buteliuko turinį. Procedūros dieną anksti ryte, praėjus 10–12 valandų po vakarinės dozės (pirmojo buteliuko turinio vartojimo pradžios), suvartokite antrojo buteliuko turinį. Vaistą (kiekvieno buteliuko turinį) vartokite pagal žemiau nurodytą vartojimo instrukciją:

1) Atidarykite nuo vaikų apsaugotą buteliuką, nuspausdami dangtelį ir pasukdami prieš laikrodžio rodyklę.

2) Vieno Eziclen buteliuko turinį supilkite į taurelę.

3) Į vaistą pripilkite vandens iki linijos, pažymėtos ant taurelės.

4) Skirkite laiko (nuo pusvalandžio iki valandos) ir išgerkite visą taurelėje esantį skystį.

5) SVARBU: išgerkite dar dvi (2) taureles vandens arba skaidraus skysčio. Kiekvieną kartą pripilkite į taurelę vandens arba skaidraus skysčio iki linijos, pažymėtos ant taurelės. 6) Skirkite laiko (maždaug po pusvalandį) išgerti kiekvienos taurelės skystį.

7)Turite baigti vartoti vaistą likus mažiausiai 2 valandoms iki procedūros.

Suvartoję vaisto pradėsite tuštintis dažnai ir skystomis išmatomis. Tai yra normalu ir rodo, kad vaistas veikia tinkamai. Pasirūpinkite, kad iki pasibaigs vaisto veikimas būtumėte netoli tualeto. Vartokite vaistą griežtai kaip nurodyta vartojimo instrukcijoje ir gerkite pakankamai vandens ir skaidrių skysčių, kad apsisaugotumėte nuo jų netekimo (dehidracijos).

Veiksmai pas Mus

Rekomenduojama atvykti su palydovu.

Jus klinikos personalas perrengs vienkartine apranga, paguldys ant kairiojo šono. Gydytojo anesteziologo injekuojami medikamentai Jus užmigdys. Atlikus endoskopinius veiksmus-atsibusite. Endoskopiniai vaiksmai trunka 20-60 min.Po tyrimo galite jausti pilvo pūtimą kuris pranyks natųraliu keliu pasišalinus oro likučiams. Jaučiamas lengvas galvos svaigimas išnyks po 30-45 min. Po tyrimo būsite informuoti apie tyrimo rezultatus, atliktus veiksmus. Duomenys įkerliami į Jūsų puslapį e-sveikatoje, Jums bus atspausdinta tyrimo aprašas su nuotraukomis. Jums pageidaujant įrašome vaizdus į USB laikmeną.

Veiksmai išvykus iš klinikos

Klinikoje būsite apie 60-90 min.. Po tyrimo rekomenduojama valgyti šiltą maistą nedidelėmis porcijomis, vengti saldžių produktų, šviežių kepinių. Nerekomenduojama aktyvi fizinė veikla. Praėjus 6 val.-galimas įprastinis gyvenimo-mitybos ritmas

Jei endoskopinio tyrimo metu atliekami diagnostiniai ar operaciniai veiksmai- gydytojas informuoja apie jų apimtį bei individualias elgesio, mitybos sąlygas

3-4 dienas prieš endoskopinius tyrimus ( gastroskopiją, kolonoskopiją ) patartina nevartoti  aspirino, kraujo krešėjimą mažinančių vaistų.

Scroll to Top